WCZESNE WSPMAGANIE ROZWOJU
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to specjalistyczne zajęcia przeznaczone dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Ich głównym celem jest usprawnienie funkcjonowania i rozwoju maluchów z niepełnosprawnościami i zaburzeniami, jak i zapobieganie powstawaniu kolejnych.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka realizowane jest w ramach współpracy członków zespołu wspierającego rozwój – psychologa, pedagoga, logopedy i terapeuty SI. Specjaliści po przeanalizowaniu zgromadzonych dokumentów i informacji o dziecku rozpoznają jego potrzeby edukacyjne.
Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka odbywają się na mocy rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 roku, w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Zajęcia te przyznawane są małym dzieciom na podstawie opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej od momentu wykrycia niepełnosprawności dziecka, do momentu podjęcia nauki w szkole oraz są bezpłatne.
Wczesne wspomaganie rozwoju obejmuje dzieci i ich rodziny, od chwili wykrycia u malucha niepełnosprawności, aż do momentu rozpoczęcia przez nie nauki. Ważnym aspektem jest współuczestniczenie w terapii rodziców, bowiem to oni mają z dzieckiem najbliższy kontakt, są jego wsparciem w każdej sytuacji, a zajęcia umożliwiają im lepsze poznanie jego potrzeb i umiejętności.
W naszym przedszkolu zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dzieci prowadzą:
psycholog- mgr Małgorzata Kamińska
logopeda – mgr Renata Machowska
terapeuta SI – mgr Łukasz Jakubowski
pedagog – Julita Jabłońska
p. Ilona Majewska – Dulęba – terapeuta pedagogiczny
p. Anna Pranczk – psycholog
p. Łukasz Jakubowski – terapeuta SI
p. Renata Machowska – logopeda